Edukacja

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym – przewodnik higieniczny

Sie 9, 2016

Oczywiście nie jesteśmy w stanie skontrolować, czy wszystkie narzędzia, których używa nasz dentysta, są absolutnie sterylne. Nie wiemy także, czy dostatecznie długo były sterylizowane. Ponieważ nie możemy sprawdzić warunków higienicznych w 100%, wchodząc do gabinetu stomatologa powinniśmy uważać na pewne symptomy, mogące świadczyć o tym, że na wielu polach dentysta nie przestrzega higieny.

Oto kwestie, które powinny nas zaniepokoić:

– dentysta przerywa badanie i dotyka klawiatury komputera w rękawiczkach, którymi Cię bada, a potem powraca do kontroli Twojego stanu uzębienia nie zmieniając rękawiczek,

– przerywa zabieg i np. odbiera telefon, zapisuje dane pacjenta, a potem wraca znów w tych samych rękawiczkach do leczenia Twoich zębów,

– stosując jednorazowy sprzęt stomatologiczny nie otwiera zestawu przy Tobie, tylko mówi, że rozpakował świeży zestaw,.

– wybiera narzędzie z autoklawu podczas leczenia Twoich zębów (narzędzia powinny być przygotowane przed zabiegiem),

– nieużywane w czasie zabiegu drobne sprzęty i narzędzia stomatologiczne powinny być zamknięte w szafkach, jeżeli więc na blatach stołów i szafek w gabinecie widzisz leżący luzem sprzęt dentystyczny, może to oznaczać, że Twój dentysta zbytnio nie przejmuje się zasadami higieny,

– po wizycie zawsze pojawiają się w Twojej jamie ustnej stany zapalne, afty,

– Twój dentysta już Cię czymś zaraził np. anginą (nie wracaj nigdy do takiego gabinetu),

– Twój dentysta jest chory (np. przeziębiony) i nie nosi maseczki higienicznej,

– wygląd poczekalni oraz sanitariatów w praktyce lekarskiej pozostawia wiele do życzenia,

– Twój dentysta nie prowadzi wywiadu chorób pacjentów, w związku z czym nie wie, czy np. któryś z jego pacjentów nie jest zarażony już wirusem HIV lub żółtaczką, nie może zatem podjąć dodatkowych koniecznych środków ostrożności i procedur bezpieczeństwa.

– dentysta nie nosi stroju ochronnego czyli: maseczki, rękawiczek, kitla i przyjmuje Cię w stroju, w którym wykonuje np. rożne czynności domowe.

Warto na wyżej wymienione symptomy zwrócić uwagę, gdyż mogą one świadczyć o niedostatecznej higienie w gabinecie stomatologicznym. Jeśli tak jest, Twój dentysta może zarazić Cię takimi chorobami, jak HIV, WZW (żółtaczka), wirusowa biegunka, owsica, zakażenie ogólnoustrojowe.

Według badań prowadzonych w 2007 roku źródłem zakażenia wirusem HIV oraz HCV w 75% były gabinety stomatologiczne oraz kosmetyczne. I chociaż sytuacja od tego czasu zmieniła się na lepsze, nadal powinniśmy być czujni i sprawdzać, czy lekarz używa czystych narzędzi, czy zmienia rękawiczki po poprzednim pacjencie oraz czy otwiera przy nas opakowania zawierające narzędzia jednorazowego użytku.

 

link do oryginalnego artykułu na stronie dentonet.pl